Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 25A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
71
Stock Availability
71 Piece Still in Stock
Item number:
74196
Manufacturer number:
479974
EAN:
6942337695785
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 25A, 10kA, 30mA, type NB3L-40"
Chint FI/LS - RCBO, type A, 3-pole+N, characteristic C / 25A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
The CHINT RCBO combines residual current protection and line protection in one device. It reliably protects against overload, short circuit and residual current and is ideal for installations with high requirements for personal and line protection.
- Product type: RCBO
- Design: Standard design
- Type: A
- Number of poles: 3-pole+N
- Tripping characteristic: C
- Rated current: 25A
- Residual current: 30mA
- Switching capacity: 10kA
- Application: for general applications with medium inrush currents
- Type series: NB3L-40
- Installation: DIN rail / REG
Suitable for residential buildings, functional buildings and sub-distribution boards where residual current and line protection are required in a compact device.
| Item number: | 74196 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 479974 |
| Characteristic: | C |
| Colour: | light grey |
| Halogen-free: | Yes |
| Number of poles: | 3PN |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 25A |
|---|---|
| Rated residual current: | 30mA |
| Residual current type: | A |
| Short-circuit resistance: | 10kA |
| Width: | 72 mm |