Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 20A, 6kA, 30mA, type NB310L
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
99+
Stock Availability
More than 100 Piece in Stock
Item number:
74176
Manufacturer number:
660014
EAN:
6925808357672
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 20A, 6kA, 30mA, type NB310L"
Chint FI/LS - RCBO, Type A, 3P+N, Characteristic C / 20A, 6kA, 30mA, Type NB310L
The CHINT RCD/MCB combines residual current protection and circuit protection in a single device. It provides reliable protection against overloads, short circuits and residual currents and is ideal for installations with high requirements for personal and circuit protection.
- Product type: RCD/MCB (RCBO)
- Design: Standard design
- Type: A
- Number of poles: 3P+N
- Tripping characteristic: C
- Rated current: 20A
- Residual current: 30mA
- Breaking capacity: 6kA
- Application: for general applications with medium inrush currents
- Model series: NB310L
- Mounting: DIN rail / REG
Suitable for residential, commercial and sub-distribution applications where residual current and line protection are required in a compact device.
| Item number: | 74176 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 660014 |
| Characteristic: | C |
| Colour: | light grey |
| Halogen-free: | Yes |
| Number of poles: | 3PN |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 20A |
|---|---|
| Rated residual current: | 30mA |
| Residual current type: | A |
| Short-circuit resistance: | 6kA |
| Width: | 72 mm |