Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 10A, 6kA, 30mA, type NB310L
Available Soon
Delivered until Thu 14.05
Delivered until Thu 14.05
In Procurement
Available until Thu 14.05
More than 100 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
74173
Manufacturer number:
660011
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 10A, 6kA, 30mA, type NB310L"
Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 10A, 6kA, 30mA, type NB310L
The CHINT RCBO combines residual current protection and circuit protection in one device. It reliably protects against overload, short circuits and residual currents and is ideal for installations with high requirements for personal and circuit protection.
- Product type: RCBO
- Design: Standard design
- Type: A
- Number of poles: 3P+N
- Tripping characteristic: C
- Rated current: 10A
- Residual current: 30mA
- Breaking capacity: 6kA
- Application: for general applications with medium inrush currents
- Type series: NB310L
- Installation: DIN rail / REG
Suitable for residential construction, functional buildings and sub-distribution boards where residual current and circuit protection are required in a compact device.
| Item number: | 74173 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 660011 |
| Characteristic: | C |
| Colour: | light grey |
| Halogen-free: | Yes |
| Number of poles: | 3PN |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 10A |
|---|---|
| Rated residual current: | 30mA |
| Residual current type: | A |
| Short-circuit resistance: | 6kA |
| Width: | 72 mm |