Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 16A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
Delivered Tomorrow
Stock Availability
More than 100 Piece in Stock
In Procurement
Available until Thu 14.05
More than 100 Piece Ordered from Manufacturer
Product information "Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 16A, 10kA, 30mA, type NB3L-40"
Chint FI/LS - RCBO, type A, 3-pole+N, characteristic C / 16A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
The CHINT FI/LS switch combines residual current protection and circuit protection in a single device. It reliably protects against overload, short circuit and residual currents and is ideal for installations with high requirements for personal and circuit protection.
- Product type: RCBO
- Design: Standard design
- Type: A
- Number of poles: 3-pole+N
- Tripping characteristic: C
- Rated current: 16A
- Residual current: 30mA
- Switching capacity: 10kA
- Application: for general applications with medium inrush currents
- Type series: NB3L-40
- Mounting: DIN rail / REG
Suitable for residential buildings, commercial buildings and sub-distribution boards where residual current and circuit protection are required in a compact device.
| Item number: | 74194 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 479972 |
| Characteristic: | C |
| Colour: | light grey |
| Halogen-free: | Yes |
| Number of poles: | 3PN |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 16A |
|---|---|
| Rated residual current: | 30mA |
| Residual current type: | A |
| Short-circuit resistance: | 10kA |
| Width: | 72 mm |