Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 13A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
99+
Stock Availability
More than 100 Piece in Stock
Item number:
74193
Manufacturer number:
585794
EAN:
6941928217337
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Chint FI/LS - RCBO, type A, 3P+N, characteristic C / 13A, 10kA, 30mA, type NB3L-40"
Chint FI/LS - RCBO, type A, 3-pole+N, characteristic C / 13A, 10kA, 30mA, type NB3L-40
The CHINT FI/LS circuit breaker combines residual current protection and circuit protection in one device. It reliably protects against overload, short circuit and residual currents and is ideal for installations with high requirements for personal and circuit protection.
- Product type: FI/LS circuit breaker (RCBO)
- Design: Standard design
- Type: A
- Number of poles: 3-pole+N
- Tripping characteristic: C
- Rated current: 13A
- Residual current: 30mA
- Switching capacity: 10kA
- Application: for general applications with medium inrush currents
- Type series: NB3L-40
- Installation: DIN rail / REG
Suitable for residential, functional buildings and sub-distribution boards where residual current and circuit protection are required in a compact device.
| Item number: | 74193 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 585794 |
| Characteristic: | C |
| Colour: | light grey |
| Halogen-free: | Yes |
| Number of poles: | 3PN |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 13A |
|---|---|
| Rated residual current: | 30mA |
| Residual current type: | A |
| Short-circuit resistance: | 10kA |
| Width: | 72 mm |