Step switch 2S, rated switching current 20A
CHF 37.63
Price for:
1 Piece
(CHF 301.04* / 8 Piece)
Accessories for 2S limit switch, rated switching current 20 A
pcs.
CHF 1.50
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
23
Stock Availability
23 Piece Still in Stock
External Warehouse
Available Between Fri 29.05 and Mon 01.06
6 Piece Still Available in External Warehouse
Item number:
61240
Manufacturer number:
002464103
EAN:
3838400074904
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Step switch 2S, rated switching current 20A"
| Item number: | 61240 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 002464103 |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Number of normally open contacts: | 2 |
| Number of poles: | 2 |
| Operating voltage: | 230V AC |
| Protection class: | IP 20 |
|---|---|
| Rated current: | 20A |
| Width in pitch units: | 1 module |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
FR
EN
Aco Gorgiev
Product Manager, Customer Consultancy Electrical Engineering, Production
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: aco@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 45