Step switch 1C/1S+1Ö, rated switching current 20A
CHF 39.13
Price for:
1 Piece
(CHF 313.06* / 8 Piece)
Accessories for 1C/1S+1Ö limit switches, rated switching current 20A
pcs.
CHF 1.50
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
16
Stock Availability
16 Piece Still in Stock
External Warehouse
Available Between Fri 29.05 and Mon 01.06
1 Piece Still Available in External Warehouse
Item number:
61242
Manufacturer number:
002464109
EAN:
3838400075024
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Step switch 1C/1S+1Ö, rated switching current 20A"
| Item number: | 61242 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 002464109 |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Number of changeover contacts: | 1 |
| Operating voltage: | 230V AC |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 20A |
| Width in pitch units: | 1 module |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
FR
EN
Aco Gorgiev
Product Manager, Customer Consultancy Electrical Engineering, Production
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: aco@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 45