Installation contactor 4-pole, 40A (AC1, 400V), RD40-04 230V AC/DC
CHF 58.68
Delivered the Day After Tomorrow
Stock Availability
14 Piece Still in Stock
External Warehouse
Available Between Fri 29.05 and Mon 01.06
More than 100 Piece Available in External Warehouse
In Procurement
Available Between Thu 09.07 and Fri 10.07
15 Piece Ordered from Manufacturer
Product information "Installation contactor 4-pole, 40A (AC1, 400V), RD40-04 230V AC/DC"
| Item number: | 61162 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 002464024 |
| Number of NC contacts: | 4 |
| Number of poles: | 4 |
| Operating voltage: | 230V AC/DC |
| Rated current: | 40A |
| Width: | 52.5 mm |
| Width in pitch units: | 3 Module |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
Product Manager, Customer Consultancy Electrical Engineering, Production
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: aco@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 45