Built-in socket outlet T25 16A 5P, 3PNE 400/230V, nickel-plated contacts, screw connection
Available Soon
Delivered Between Tue 26.05 and Thu 28.05
Delivered Between Tue 26.05 and Thu 28.05
In Procurement
Available Between Tue 26.05 and Thu 28.05
More than 100 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
75360
EAN:
7630881811506
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Built-in socket outlet T25 16A 5P, 3PNE 400/230V, nickel-plated contacts, screw connection"
| Item number: | 75360 |
|---|---|
| Connection cross-section (flexible): | 1.0-2.5 mm2 |
| Connection cross-section (rigid): | 1.0-4.0 mm2 |
| Connection type: | Screw connection |
| Contacts: | nickel-plated |
| Flange height: | 60 mm |
| Flange width: | 50 mm |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Identification colour: | red |
| Insertion direction: | straight |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Number of poles: | 5 |
| Number of wiring points: | 5 |
| Pole conductor connection depth max.: | 8 mm |
| Protection class: | IP 54 |
| Rated current: | 16A |
| Rated voltage: | 230/400V |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42