Quick CEE socket outlet 32A 5P 6h, 3PNE 400V, straight version, nickel-plated contacts, QC system
CHF 11.37
Price for:
1 Piece
Accessories for Quick CEE socket outlet 32A 5P 6h, 3PNE 400V, straight version, nickel-plated contacts, QC system
pcs.
CHF 6.04
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
77
Stock Availability
77 Piece Still in Stock
In Procurement
Available Between Fri 07.08 and Tue 11.08
More than 100 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
75190
EAN:
8693151685367
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Quick CEE socket outlet 32A 5P 6h, 3PNE 400V, straight version, nickel-plated contacts, QC system"
| Item number: | 75190 |
|---|---|
| Clock position: | 6h |
| Connection cross-section (flexible): | 2.5-10.0 mm2 |
| Connection cross-section (rigid): | 2.5-10.0 mm2 |
| Connection technology: | Screwless clamp (QC) |
| Connection type: | Quick Connect |
| Contacts: | nickel-plated |
| Flange height: | 75 mm |
| Flange width: | 75 mm |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Identification colour: | red |
|---|---|
| Insertion direction: | straight |
| Material: | Plastic |
| Number of poles: | 5 |
| Number of wiring points: | 5 |
| Pole conductor connection depth max.: | 13mm |
| Protection class: | IP 44 |
| Rated current: | 32A |
| Rated voltage: | 400V |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42