CEE appliance plug 63A 5P 6h, 3PNE 400V, IP67, straight version, nickel-plated contacts, screw terminal
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
99
Stock Availability
99 Piece Still in Stock
In Procurement
Available Between Fri 07.08 and Tue 11.08
70 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
75290
EAN:
8693151657555
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "CEE appliance plug 63A 5P 6h, 3PNE 400V, IP67, straight version, nickel-plated contacts, screw terminal"
| Item number: | 75290 |
|---|---|
| Clock position: | 6h |
| Connection cross-section (flexible): | 6.0-25.0 mm2 |
| Connection cross-section (rigid): | 6.0-25.0 mm2 |
| Connection technology: | Screw terminal |
| Connection type: | Screw connection |
| Contacts: | nickel-plated |
| F: | 100 mm |
| Flange height: | 100 mm |
| Flange width: | 100 mm |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| H: | 80 mm |
| Identification colour: | red |
| Insertion direction: | straight |
| Material: | Plastic |
| Number of poles: | 5 |
|---|---|
| Number of wiring points: | 6 |
| Phase inverter: | No |
| Pilot contact: | Yes |
| Protection class: | IP 67 |
| Rated current: | 63A |
| Rated voltage: | 400V |
| a: | 69 mm |
| b: | 113 mm |
| c: | 122 mm |
| d: | 78 mm |
| g: | 100 mm |
| k: | 80 mm |
| E: | 115 mm |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42