Safety press-fit socket ø 4mm, black
In Stock
Delivered the Day After Tomorrow
Delivered the Day After Tomorrow
60
Stock Availability
60 Piece Still in Stock
Item number:
60581
Manufacturer number:
SEPB 8522 Ni / SW
EAN:
7630881807974
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Safety press-fit socket ø 4mm, black"
For pressing into front panels up to 6 mm thick
Mounting hole:
Metal: Ø 8.3±0.05 mm
Plastic: Ø 8+0.2 mm
Plate thickness:
Metal plates: = 1 mm
Plastic plates: = 2 mm
Contact parts: Nickel-plated
Mounting hole:
Metal: Ø 8.3±0.05 mm
Plastic: Ø 8+0.2 mm
Plate thickness:
Metal plates: = 1 mm
Plastic plates: = 2 mm
Contact parts: Nickel-plated
| Item number: | 60581 |
|---|---|
| Manufacturer number: | SEPB 8522 Ni / SW |
| Colour: | Black |
| Connection type: | FSH 4.8 x 0.8 mm |
| Contacts: | nickel-plated |
| Cross-section: | 0.75 mm² |
| Rated current: | 10A |
| Rated voltage: | 600V CAT II |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42