Round head Allen key with lock washer M6x16mm
Available Soon
Delivered Between Fri 22.05 and Mon 25.05
Delivered Between Fri 22.05 and Mon 25.05
Available Soon
Available Between Fri 22.05 and Mon 25.05
More than 100 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
21121
EAN:
7640308066143
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Round head Allen key with lock washer M6x16mm"
| Item number: | 21121 |
|---|---|
| Drive (screw head): | Hexagon socket (Allen key) |
| Screw with washer: | Yes |
| Shank: | Without shaft |
| Strength class: | 8.8 |
| Thread: | M6 |
| Thread Direction of rotation: | Right-hand thread (standard) |
| Thread length: | 16 mm |
| Thread type: | Metric ISO thread (M) Standard |
|---|---|
| d1: | M6 |
| d2: | 10 mm |
| k: | 4 mm |
| s: | 4 mm |
| t: | 3 mm |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
EN
Michel Linh
Quality management, product manager
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: michel@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 44