Residual current circuit-breaker, instantaneous, EFI-4, type B+, 4-pole, 40A, 10kA (0.03A)
CHF 889.71
Price for:
1 Piece
Accessories for instantaneous residual current circuit breakers, EFI-4, Type B+, 4-pole, 40A, 10kA (0.03A)
pcs.
CHF 36.70
pcs.
CHF 50.29
Available Soon
Available Between Fri 05.06 and Mon 08.06
Available Between Fri 05.06 and Mon 08.06
12
External Warehouse
Available Between Fri 05.06 and Mon 08.06
12 Piece Still Available in External Warehouse
In Procurement
Available Between Thu 25.06 and Fri 26.06
8 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
61552
Manufacturer number:
002062648
EAN:
3838895692959
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Residual current circuit-breaker, instantaneous, EFI-4, type B+, 4-pole, 40A, 10kA (0.03A)"
| Item number: | 61552 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 002062648 |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Neutral conductor links: | No |
| Number of poles: | 4 |
| Number of wiring points: | 8 |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 40A |
| Rated residual current: | 30mA |
| Rated voltage: | 400V |
| Residual current type: | B+ |
|---|---|
| Selective: | No |
| Short-circuit resistance: | 10kA |
| Short-term delayed: | No |
| Triggering behaviour: | Undelayed |
| Undelayed: | Yes |
| Width in pitch units: | 4 Module |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42