Clearance
NH semiconductor fuse size 1, 200A, characteristic gS, 690V
Clearance
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
6
Stock Availability
6 Piece Still in Stock
While Supplies Last
This item is being cleared out and will not be restocked.
Item number:
60892
Manufacturer number:
004723231
EAN:
3838895757283
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "NH semiconductor fuse size 1, 200A, characteristic gS, 690V"
NH fuse-link of operating class gS for the combined protection of semiconductors and cables in accordance with IEC 60269-4 / DIN EN 60269-1. With blade contacts, top indicator, rated voltage up to AC 690 V. High breaking capacity of 100 kA and very fast response behaviour for maximum safety in power electronic applications.
| Item number: | 60892 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 004723231 |
| Characteristic: | gS |
| Halogen-free: | Yes |
| Indicator design: | Front indicator |
| Power loss at rated current: | 26W |
| Rated current: | 200A |
|---|---|
| Rated voltage: | 690V |
| Size: | NH1 |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42