NH fuse switch-disconnector size 1, 3P, max. 250A, KVL B/FT M10-M10 AOU (busbar system)
CHF 289.04 CHF 321.15
Delivered Tomorrow
Stock Availability
9 Piece Still in Stock
While Supplies Last
This item is being cleared out and will not be restocked.
Product information "NH fuse switch-disconnector size 1, 3P, max. 250A, KVL B/FT M10-M10 AOU (busbar system)"
Cable connection at top or bottom freely selectable by customer with integrated cable connection for busbar infeed (max. 500A)
New design (light grey switch cover)
| Item number: | 66009 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 001690922 |
| Article replaced by: | 67593 |
| Cable connection: | Flat connection M10 |
| Conditional rated short-circuit current Icc: | 120kA (AC500V) |
| Max. Rated operating current Ie: | 250A |
| Max. Rated operating voltage Ue: | 690V |
| Maximum feed-in current: | 500A |
| Mounting type: | 60mm system |
|---|---|
| Number of poles: | 3 |
| Size: | NH1 |
| Switchability: | 3-pole switchable |
| Top or bottom outlet: | below, top |
| With integrated feed-in connection: | Yes |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42