Clearance
Instantaneous residual current circuit-breaker, EFI-4, type A eV, 4-pole, 25A, 10kA (0.03A) for e-mobility
-50 % Discount campaign
CHF 264.01 CHF 528.02
Price for:
1 Piece
Clearance
Delivered the Day After Tomorrow
Delivered the Day After Tomorrow
24
Stock Availability
24 Piece Still in Stock
While Supplies Last
This item is being cleared out and will not be restocked.
Item number:
61727
Manufacturer number:
002062632
EAN:
3838895877301
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Instantaneous residual current circuit-breaker, EFI-4, type A eV, 4-pole, 25A, 10kA (0.03A) for e-mobility"
A residual current circuit breaker (RCD) specially designed for electric vehicles RCD type A EV The RCD type A EV, on the other hand, was specially developed for charging electric cars and plug-in hybrid vehicles and has an even lower tripping threshold compared to a type B RCD. While a type B RCD interrupts the circuit at a residual current of = 30 mA, a type A EV RCD triggers at = 6 mA. The special design of the RCD type A EV also prevents any upstream RCD type A from "going blind" (i.e. losing its protective function due to smooth DC residual currents). This is why a type A-EV RCD is the preferred choice when charging stations need to be reliably protected. This was specially developed for charging electric cars.
| Item number: | 61727 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 002062632 |
| Frequency: | 50 Hz |
| Neutral conductor links: | No |
| Number of poles: | 4 |
| Number of wiring points: | 8 |
| Protection class: | IP 20 |
| Rated current: | 25A |
| Rated residual current: | 30mA |
| Rated residual current DC: | 6mA |
| Rated voltage: | 400V |
|---|---|
| Residual current type: | EV |
| Selective: | No |
| Short-circuit resistance: | 10kA |
| Short-term delayed: | No |
| Triggering behaviour: | Undelayed |
| Undelayed: | Yes |
| Width in pitch units: | 4 Module |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42