EUROFIX cable gland M40 x 1.5 polyamide 6.6, with long connection thread, black RAL 9005
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
99+
Stock Availability
More than 100 Piece in Stock
Item number:
41112
EAN:
7630881805505
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "EUROFIX cable gland M40 x 1.5 polyamide 6.6, with long connection thread, black RAL 9005"
EUROFIX cable gland made of polyamide 6.6 with metric thread.
IP68 protection rating when used with a sealing ring, tested at 5 bar in accordance with DIN EN 62444 and UL 514B.
Sealing ring up to size M25 to be ordered separately, included as standard from size M32 upwards.
Temperature range: -25°C to +100°C, -40°C to +100°C with O-ring.
| Item number: | 41112 |
|---|---|
| Clamping range: | 16-28mm |
| Colour: | black |
| External thread: | M40 |
| Halogen-free: | Yes |
| Height: | 43 mm |
| Material: | Polyamide 6.6 |
|---|---|
| Protection class: | IP 68 |
| RAL number (colour): | 9005 (deep black) |
| Thread length: | 18 mm |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
EN
Michel Linh
Quality management, product manager
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: michel@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 44