CEE plug 63A 5P 6h, 3PNE 400V, IP67, nickel-plated contacts, GT version, screw terminal
CHF 35.46
Price for:
1 Piece
Accessories for CEE plug 63A 5P 6h, 3PNE 400V, IP67, nickel-plated contacts, GT version, screw terminal
pcs.
CHF 46.80
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
18
Stock Availability
18 Piece Still in Stock
In Procurement
Available Between Fri 29.05 and Tue 02.06
70 Piece Ordered from Manufacturer
Item number:
75250
EAN:
8693151657487
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "CEE plug 63A 5P 6h, 3PNE 400V, IP67, nickel-plated contacts, GT version, screw terminal"
| Item number: | 75250 |
|---|---|
| Cable entry: | Screw connection |
| Cable strain relief: | Yes |
| Clock position: | 6h |
| Connection technology: | Screw terminal |
| Connection type: | Screw connection |
| Contacts: | nickel-plated |
| Frequency: | 50 & 60 Hz |
| Identification colour: | red |
| Insertion direction: | straight |
| Locking system housing: | 1-point twist lock |
|---|---|
| Material: | Plastic |
| Number of poles: | 5 |
| Number of wiring points: | 6 |
| Phase inverter: | No |
| Pilot contact: | Yes |
| Protection class: | IP 67 |
| Rated current: | 63A |
| Rated voltage: | 400V |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
Tobias Schneider
Head of Product Development and Consultancy, Management Board
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: tobias@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 42