Cable gland Maxibrass M50, nickel-plated brass, EX Zone 2/3, KB: 26-35mm
CHF 53.00
Price for:
1 Piece
(CHF 424.03* / 8 Piece)
Accessories for Maxibrass M50 cable gland, nickel-plated brass, EX Zone 2/3, gland diameter: 26–35 mm
pcs.
CHF 6.14
pcs.
CHF 1.00
pcs.
CHF 2.61
pcs.
CHF 2.61
pcs.
CHF 0.78
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
16
Stock Availability
16 Piece Still in Stock
Item number:
42156
Manufacturer number:
5900.M50N
EAN:
8016692639864
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Cable gland Maxibrass M50, nickel-plated brass, EX Zone 2/3, KB: 26-35mm"
Certification is valid with and without the lock nuts from series 2033.
| Item number: | 42156 |
|---|---|
| Manufacturer number: | 5900.M50N |
| Clamping range: | 26-35mm |
| Execution: | EX zone 2/3 |
| Kind: | Cable gland |
| Material: | Nickel-plated brass |
| Operating temperature from: | -25 °C |
| Operating temperature up to: | 75 °C |
| Protection class: | IP 68 |
|---|---|
| Series: | Maxibrass |
| Thread: | M50 |
| Thread length: | 10 mm |
| Width across flats: | 54 mm |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
EN
Michel Linh
Quality management, product manager
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: michel@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 44