Cable entry of closed-cell PE foam, flame-retardant, UL94 HF-1 / EN 13501, 1000x2000x17mm
CHF 172.96
Price for:
1 Piece
Accessories for cable entry made from closed-cell PE foam, 1000 x 2000 x 15 mm
m.
CHF 7.03
In Stock
Delivered Tomorrow
Delivered Tomorrow
96
Stock Availability
96 Piece Still in Stock
Item number:
89506
EAN:
7630881802412
Your advantages with Normrahmen AG
Free shipping from 79 CHFwithin Switzerland
Production & Developmenthigh quality products
Everything from a single source60 day return policy
Attractive cost advantagesthanks to our own production
Product information "Cable entry of closed-cell PE foam, flame-retardant, UL94 HF-1 / EN 13501, 1000x2000x17mm"
Cable entry made from closed-cell PE foam for the simple and safe routing of cables and wires. The flame-retardant material, classified to UL94 HF-1 and EN 13501, offers reliable protection and is ideal for use in switchgear construction and industrial applications.
| Item number: | 89506 |
|---|---|
| Flame resistance: | UL94-HF-1 |
| Halogen-free: | Yes |
| Length: | 2000 mm |
| Material: | Polyethylene |
| Material thickness: | 17 mm |
|---|---|
| Standard (fire protection): | EN 13501-1:2007 |
| Width: | 1000 mm |
Contact person
If you have any questions, feel free to contact our representatives.
DE
EN
Michel Linh
Quality management, product manager
- Do you have any questions about this product?
- E-Mail: michel@normrahmen.ch
- Phone: +41 31 744 10 44